O ZETO

ZETO budowane było w latach 1966-1969 według projektu Anny i Jerzego Tarnawskich na zlecenie Zakładów Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (stąd jego nazwa). Znany duet architektów zaprojektował w samym centrum Wrocławia trzykondygnacyjny biurowiec na prostym i regularnym planie prostokąta z zielonym patiem w centrum i tarasem od strony południowej, przy którym działała kawiarnia.


Budynek był wyjątkowo nowoczesny jak na tamte czasy. Wielkie, pasowe przeszklenia na elewacji, zastosowanie klimatyzacji, otwarty, umożliwiający zmianę aranżacji plan, sprawiały, że ZETO było jedyne w swoim rodzaju i podkreślało rangę Wrocławia jako nowego ośrodka technologii informatycznej.


ZETO było wielokrotnie nagradzane, m.in. w 1971 roku za najlepszy budynek użyteczności publicznej. Od tamtego czasu obiekt popada w ruinę. Po wielu staraniach w 2022 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków, jednak walka o jego zachowanie nadal trwa, gdyż właściciel zaskarżył tę decyzję.


ZETO jest jednym z niewielu zachowanych jeszcze ikon architektury późnego modernizmu w Polsce, przywrócenie mu świetności powinno leżeć w interesie wszystkich!

źródła dla tekstu:

Adam Pacholak, "Elektronowy mózg miasta idea nowoczesnego Wrocławia a budynek ZETO" Wyd. Via Nova, 2019; Jerzy Wójcik, "Wrocławski budynek ZETO wpisany do rejestru zabytków. Nowatorski jak na tamte czasy", gazetawroclawska.pl, 2022-03-31; Marta Gołębiowska, "Chcą wyburzyć ZETO. Budynek został wykreślony z rejestru zabytków", tuwroclaw.com, 2023-08-01